6 tipov ako ušetriť peniaze


Zapisujte si svoje výdavky
             Prvým krokom k šetreniu peňazí je zistiť, koľko miniete. Sledujte všetky svoje výdavky, to znamená každú kávu, noviny a občerstvenie, ktoré si kupujete. Po zapísaní všetkých výdavkov zorganizujte ich podľa kategórií, ako napríklad benzín alebo nafta, potraviny, voda, kúrenie alebo hypotéka. Môžete použiť aj výpisy z účtu, ktoré vám s tým pomôžu.

htovost

Vytvorte si rozpočet
             Akonáhle budete mať predstavu o tom, koľko miniete za mesiac, môžete začať organizovať svoje zaznamenané výdavky do realizovateľného rozpočtu. Váš rozpočet by mal načrtnúť, koľko by ste mali maximálne minúť za mesiac- takže môžete si plánovať svoje výdavky a taktiež obmedziť aj, aby ste rozpočet neprekročili. Okrem vašich mesačných výdavkov nezabudnite zohľadniť výdavky, ktoré sa nevyskytujú každý mesiac, ako napríklad oprava a údržba automobilov.

Naplánujte si koľko ušetríte
             Keď už máte vytvorený rozpočet, vymedzte si v ňom jednu kolónku na šetrenie peňazí.Snažte sa odložiť aspoň 10-15 percent svojho príjmu. Ak sú vaše výdavky príliš vysoké, mali by ste ich znížiť. Najlepšie sa dajú znížiť výdavky na zábavu a stravovanie.

úspory

Stanovte si ciele
             Chcete ísť na dovolenku, postaviť si dom, kúpiť si auto alebo máte hocijaký iný sen? Toto je najlepšia motivácia na šetrenie peňazí. Keď budete mať svoje vytúžene ciele, tak budete mať väčšiu chuť šetriť.

Snažte sa aby bolo šetrenie automatické
             Urobte šetrenie zvykom a naučte sa každý mesiac niečo ušetriť. Môžete si vytvoriť aj sporiaci účet v banke, ten vám tiež môže pomôcť. Alebo ak chcete šetriť doma, tak kľudne. Všetko si každý mesiac poctivo zapisujte a budete potom ľahšie vedieť koľko presne miniete.

kalkulačka

Dbajte na to, aby vaše úspory rástli
             Sledujte rast vašich peňazí každý mesiac. Nielen, že vám to pomôže držať sa vášho osobného plánu úspor, ale tiež vám to pomôže zistiť a opraviť problémy. Tieto jednoduché spôsoby, ako šetriť peniaze, vás môžu inšpirovať, aby ste ušetrili viac a rýchlejšie dosiahli svoje ciele.