Pôžičky pre mladomanželov opäť témou dňa

Mnohé problémy, ktoré musia riešiť mladé rodiny, by im mohol pomôcť uľahčiť aj štát, ak by prispel k zlepšeniu ich finančnej situácie nejakými opatreniami, napríklad vyššími mzdami, vyšším daňovým  bonusom na deti či viac dostupnými škôlkami pre deti. Niektorí politici však začali premýšľať, ako by mohli mladým rodinám s týmto problémom pomôcť.

nevěsta
 
Most – Híd predložil návrh
Strana Most-Híd sa vyjadrila, že má snahu pomôcť mladým ľuďom s týmito problémami, ale trocha iným spôsobom. Majú v pláne opätovne zaviesť mladomanželské pôžičky známe z čias socializmu, ktoré boli v tom čase veľmi obľúbené a využívané. Štát poskytoval mladomanželom do 30 rokov pôžičku 30 tisíc korún, neskôr sumu zvýšil na 50 tisíc za nízke úroky.
 
Vysoké zadlžovanie Slovákov
Novelu predložili do parlamentu poslanci strany ako novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorú by mal riešiť parlament. Navrhované úvery by mladým rodinám mali slúžiť na prestavbu bytu, kúpu nového bývania alebo jeho zariadenia. Návrh prišiel práve v čase, keď centrálna banka pritvrdzuje podmienky na úvery, pretože zadĺženosť Slovákov veľmi rýchlo rastie, podľa štatistík najrýchlejšie v celej EÚ. V prípade krízy by rýchly rast úverového bremena znamenal veľké existenčné a finančné problémy klientov. A práve mladé rodiny patria do skupiny najviac ohrozených chudobou.

dům
 
Výhodná úroková sadzba
Podľa vyjadrení portála Finančný kompas by bolo výhodnejšie, ak by štát mladé rodiny podporoval radšej priamymi príspevkami, nemuseli by sa tak zadlžovať ďalšími hypotékami. Navrhovaná pôžička by však mohla byť pre mladých zaujímavá, pretože návrh ráta s výhodnejšou úrokovou sadzbou na prvých 15 tisíc eur. Veková hranica mladomanželov, ktorí by mali nárok na čerpanie pôžičky je navrhovaná na 35 rokov a podmienkou je manželstvo uzavreté najviac dvanásť mesiacov od dátumu, kedy požiadajú o úver.